Barbórka

4 grudnia kojarzy się ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Uczniów klasy 1 a z tej okazji odwiedził górnik naftowy PGNiG Odział w Zielonej Górze, Pan Tomasz Cieniek. Pierwszoklasiści mieli okazję zapoznać się z tradycjami górniczymi i charakterystycznymi elementami górniczego stroju, obejrzeli prezentację „Górnik naftowy i skarby Ziemi” przybliżającą wiadomości na temat pracy górnika oraz dziejów powstania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, dowiedzieli się również, do czego wykorzystujemy ropę naftową i gaz i jakie produkty otrzymujemy z ropy naftowej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z postacią Ignacego Łukasiewicza i jego wynalazkiem lampą naftową – była też prezentacja lampy naftowej.

Warto elementy górniczej symboliki przypominać i wyjaśniać po to, by utrwalać w świadomości tradycje i zwyczaje związane z jednym z najstarszych zawodów.

Klasy 1a, 1b i 2a wzięły również udział w uroczystościach barbórkowych, które odbyły się na zielonogórskim deptaku. Dzieci, w czapkach górniczych, w rytm orkiestry górniczej, uroczyście przemaszerowały ulicami miasta wraz z górniczą bracią. Na zajęciach plastycznych powstały fantastyczne prace wykonane węglem rysunkowym przedstawiające górników.