menu

Dzieje Zielonej Góry i regionu

We wrześniu i październiku 2016 r. kolejne klasy 4a, 4b, 4c, 5b i 6c odwiedziły Muzeum Ziemi Lubuskiej na różnorodnych lekcjach muzealnych z zakresu: historii i plastyki.

Klasy 4 a, b, c – na lekcjach ,,DZIEJE ZIELONEJ GÓRY I REGIONU” poznawały herb i flagę naszego miasta, historyczne makiety zabudowy miejskiej. Uczniowie oglądali również interesującą prezentację multimedialną: Zielona Góra dawniej a dzisiaj. Warsztaty plastyczne, polegające na układaniu unikatowych puzzli: herbu Zielonej Góry, panoramy miasta z historycznych rycin i widokówek – bardzo się wszystkim podobały.

Klasa 5b uczestniczyła natomiast w interesującej lekcji muzealnej:

 ,,Co to jest dzieło sztuki?” W oparciu o muzealne ekspozycje uczniowie rozpoznawali różne gatunki dzieł sztuki – prace malarskie: portret, pejzaż, martwą naturę oraz malarstwo abstrakcyjne. Zapoznawali się również z narzędziami pracy malarza i rzeźbiarza.

Zajęcia uzupełniała zabawa edukacyjna „Zgadnij, co to jest?” oraz zajęcia plastyczne: namaluj swoją wizję mapy naszego kraju za 100 lat.

Natomiast klasa 6c uczestniczyła w lekcji pt.: ,,Żywe barwy witraża”. Podczas zajęć uczniowie zwiedzili muzealną galerię witraży Marii Powalisz-Bardońskiej, poznali dzieje witrażownictwa oglądając film wyjaśniający, w jaki sposób powstaje witraż, a w czasie warsztatów plastycznych wykonali piękne witraże o motywach jesiennych, które wyeksponowane zostały na wystawie szkolnej. W ramach historii regionu: klasy 6c i 5b zwiedziły muzeum dawnych tortur, muzeum winiarstwa, oraz zapoznały się z historią ekspozycji dwuskrzydłowych Drzwi Gnieźnieńskich  (jako kopii w skali 1:1), które stały się ikonograficzną kanwą do powstania pięknego witrażu ,,Winobranie” w muzeum ziemi lubuskiej.

 

A oto fotorelacja: