menu

Edukacja i „ Bezpieczne wędrówki…”

Miło nam poinformować, że 1 grudnia 2017r. klasa 2a z wychowawcą panią Edytą Grzybowską zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Rozpoczynamy pracę z projektem: „Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki”, którego Patronatem Honorowym jest Ministerstwo Finansów.

Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i sposobów unikania różnych ryzykownych operacji finansowych.

Cele główne programu to:

  • nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
  • nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

Propozycje zawarte w programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznego finansowania.

Istotnym elementem edukacji finansowej jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców. Nauczyciel przygotowuje ich do pracy z uczniami podczas spotkania, w ramach którego wprowadza w tematykę zajęć. Rodzice znając założenia i przebieg projektu, pełnią funkcję konsultantów oraz aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci. Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania.

Każdy uczeń, nauczyciel oraz rodzic otrzyma pełną teczkę barwnych i estetycznych materiałów do ćwiczeń i karty pracy, w których zapiszemy i nakleimy efekty naszej rocznej pracy.

Program ten realizowany jest od 2007 r. W tym czasie udział wzięło w nim około 121 000 uczniów i 181 000 ich rodziców oraz 5588 nauczycieli z 2344 szkół ze wszystkich województw.

Mamy nadzieję, że i nam uda się zrealizować projekt oraz zdobyć wiele cennych informacji oraz umiejętności w zakresie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami, a  „bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki” jeszcze bardziej umilą nam pobyt w szkole.

Edyta Grzybowska