menu

Muzeum Ziemi Lubuskiej

W piątek „13” klasa 3d wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Podczas muzealnego spotkania uczniowie dowiedzieli się, dlaczego istnieje dzień i noc oraz jak odmierzano czas na przestrzeni wieków. Zostały zaprezentowane  narzędzia do pomiaru czasu i omówione zasady ich funkcjonowania (np.: klepsydra, zegar słoneczny). Na przykładzie muzealnej kolekcji w  Sali Zegarowej uczniowie zapoznali się z typami zegarków: kieszonkowym, gabinetowym, kominkowym, z kukułką, a także dowiedzieli się, jak działają zegarki elektroniczne.  Dzieci miały także możliwość posłuchać iście magicznej muzyki wydobywającej się z instrumentu, który przypominał szafę –był to polyphon, w którym umieszczano ogromne metalowe płyty z dziurkami i zagłębieniami.  Kolejnym etapem muzealnej lekcji było wykonanie pracy technicznej –  papierowego zegarka.  Uczniowie zawzięcie pracowali nad swoimi czasomierzami, wszystkie pracy wyszły pięknie i zdobią naszą klasową galerię. Jako ciekawostkę po skończonej pracy obejrzeliśmy makiety dawnej Zielonej Góry. Na makiecie z XX wieku odszukiwaliśmy znane nam zielonogórskie miejsce oraz  naszą szkołę.  Lekcja w muzeum bardzo wszystkim się podobała.

Na koniec mama Kacpra P. sprawiła wszystkim niespodziankę w formie słodkiego poczęstunku – zabrała klasę na gorące pączki.  Klasa 3d bardzo dziękuje!

 M.Korzeniewska