Oferta edukacyjna

Szkoła Podstawowa nr 15 znajduje się w centrum miasta. Swym obszarem obejmuje jego starą część, ale również nowe osiedle. Do 21 oddziałów uczęszcza obecnie 421 uczniów z różnych środowisk, w tym 133 z innych obwodów szkolnych. Średnia liczba uczniów w klasie 20.

Lekcje szkolne odbywają się w godzinach 7.45 – 16.10. Do dyspozycji uczniów przeznaczonych jest 16 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, sala zabaw dla uczniów klas I-III, sala do gimnastyki korekcyjnej, 2 sale komputerowe z pełnym dostępem do sieci Internet, biblioteka, dwie świetlice, stołówka, plac zabaw oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Uczniowie, którzy mają problemy w nauce, mogą korzystać z konsultacji, zajęć wyrównawczych, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych.

Dużą wagę przywiązujemy do nauki języków obcych. Jest ona prowadzona od klasy I. Uczniowie uczą się języka niemieckiego lub angielskiego.Chcąc umożliwić uczniom kontakt z żywym językiem, szkoła na początku 2001 roku podjęła współpracę z podobną niemiecką placówką w Cottbus.

Od najmłodszych lat wdrażamy uczniów do korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych. Począwszy od pierwszej klasy dzieci mają zajęcia komputerowe. Odbywają się one w szkolnych pracowniach komputerowych wyposażonych w 37 zestawów komputerowych połączonych do sieci INTERNET za pomocą dialnetu. Do dyspozycji uczniów jest również multimedialne centrum informacyjne.

Nasza szkoła, uznając za niezwykle ważne wychowanie zdrowotne, jako pierwsza szkoła podstawowa w mieście, przystąpiła do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Za priorytetowe zadania w naszej działalności przyjęliśmy:

• propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia;
  • upowszechnianie aktywności ruchowej i czynnych form wypoczynku;
  • profilaktykę wad postawy;
  • wprowadzanie zasad zdrowego odżywiania (mleko w kartonikach, owoce i warzywa, wspólne spożywanie śniadań);
  • profilaktykę uzależnień;
  • pierwszą pomoc przedmedyczną.

W realizacji promocji zdrowia wykorzystujemy różne formy pracy: pogadanki, spotkania z lekarzem, pielęgniarką, warsztaty, zawody sportowe z udziałem rodziców, turnieje, konkursy, wystawy, gazetki szkolne.

Uczniowie klas I-VI mogą korzystać z zajęć gimnastyki korekcyjnej.

SZKOŁA POSIADA CERTYFIKATY

• Szkoła promująca zdrowie
  • Szkoła z klasą
  • Szkoła bez przemocy