menu

Z półki Julki 27

Ta historia wydarzyła się naprawdę.

Malala z pochodzenia jest Pakistanką. W jej ojczyźnie większość ludzi jest muzułmanami, a dziewczynki i kobiety muszą zakrywać twarze chustami. Kiedy w 2008 roku wprowadzono zakaz uczenia dziewcząt, Malala zaczęła protestować: publicznie mówiła, że dziewczęta mają również prawo do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. Domagała się głośno równych praw dla dziewcząt i chłopców. Pewnego dnia, kiedy wracała ze szkoły, zamaskowany mężczyzna dwukrotnie strzelił jej w twarz. Ciężko ranna dziewczynka została przetransportowana do szpitala wojskowego w Peszawarze. Tam ją operowano po raz pierwszy. Następnie, tydzień po zamachu, znalazła się w Wielkiej Brytanii. Tam uratowano jej życie.

Malala została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku. Przedtem została uhonorowana wieloma innymi nagrodami. Dziś mieszka wraz z rodziną w Wielkiej Brytanii.

Wasza Julka

Renata Piątkowska. Która to Malala?

Książka dostępna w szkolnej bibliotece. Zapraszamy.