menu

Z Półki Julki 28

Wojna to nie jest dobry czas dla nikogo. Nie był to również dobry czas dla Cesi, bohaterki książki zatytułowanej „Ostatnie piętro”, a napisanej przez Irenę Landau. Akcja książki toczy się podczas drugiej wojny światowej, a prawdziwe imię bohaterki to Cyrla. Cesia jest z pochodzenia Żydówką i jej naród hitlerowcy skazali na zagładę. Aby mieć szansę na przeżycie, rodzice Cesi zapłacili odpowiednim ludziom, by dziewczynkę przechowali.

Cesia zyskała nowy dom i koleżankę, ale musiała zostawić rodzinę za murami w getcie. Kiedy przychodził ktoś obcy, dziewczynka ukrywała się w komórce służącej jako graciarnia.

Cesia, czyli Cyrla miała szczęście: wojnę przeżyła ona, jej mama, ojciec. Niestety, ani babcia, ani ciocia nie dożyły końca wojennego koszmaru. Również ludzie, którzy ukrywali Cesię, mogli cieszyć się pokojem. Jednak dla nikogo z nich nie są to przyjemne i miłe wspomnienia.

 

Wasza Julka

PS To trudna książka, ale warto ją przeczytać.

Irena Landau. Ostatnie piętro

Książka dostępna w szkolnej bibliotece. Zapraszamy.