Zielonogórski Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych

Zielonogórski program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży

w okresie od września  2018 do grudnia 2018 roku

Szkoła Podstawowa nr 15 im. 4 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego w Zielonej Górze

pełna nazwa szkoły / przedszkola (pieczęć)

1. Opis programu
    Program zawiera ofertę zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego, języka angielskiego i  matematyki. Zajęcia z tych przedmiotów przeznaczone są głównie dla uczniów klas ósmych przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z fizyki   i chemii dla uczniów klas VII i VIII oraz języka polskiego dla klas VII.  Na zajęcia zakwalifikowano   przede wszystkim  uczniów  ze wskazaniem zajęć dydaktyczno – wyrównawczych w opinii PPP oraz uczniów mających problemy w opanowaniu wymagań  programowych. Program jest skierowany do uczniów nie osiągających sukcesów edukacyjnych. Ponadto swoje umiejętności językowe uczniowie klas V będą mogli rozwijać podczas zajęć koła języka angielskiego.
  1. Cele programu
Program jest zgodny z założeniami podstawy  programowej. Daje możliwości równego dostępu  wszystkim  uczniom do edukacji.

Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty edukacyjnej dla uczniów klas V – VIII. Zgodnie z założeniami rządowego oraz Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży celami programu jest między innymi:

– zwiększenie liczby zajęć edukacyjnych;

– podniesienie efektywności kształcenia;

– wyrównanie szans edukacyjnych uczniów posiadających opinie o niedostosowaniu społecznym              lub z problemami w opanowaniu podstawy programowej;

– wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z rodzin ubogich, niewydolnych wychowawczo                         oraz posiadających deficyty rozwojowe lub są zaniedbane środowiskowo.

Program służy również rozwijaniu zainteresowań uczniów zdolnych.

Program realizował będzie zajęcia wyrównawcze z przedmiotów egzaminacyjnych, umożliwiając uczniom wyrównywanie braków  i uzupełnienie wiedzy  w zakresie tych przedmiotów. Realizacja tego typu zajęć sprzyja podniesieniu jakości kształcenia. Każde dziecko uczęszczające na zajęcia będzie miało możliwość osiągnięcia sukcesów na miarę swoich indywidualnych możliwości.

1. Forma realizacji, w tym forma promocji Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży

Zajęcia w ramach programu są nieodpłatne i ponadprogramowe, mają charakter zajęć dydaktyczno – wyrównawczych oraz rozwijających wiedzę i zainteresowania.

Oferta i terminarz zajęć oraz informacje o celach Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży będzie umieszczona na stronie internetowej szkoły.                      O programie zostaną poinformowani rodzice na zebraniach klasowych.

Przewidywane rezultaty

Rezultatem zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego,  matematyki  i języka angielskiego będzie lepsze przygotowanie uczniów klas VIII do egzaminu. W ramach programu będzie wzrost umiejętności kluczowych w zakresie czytania, pisania, rozumowania  i wykorzystywania wiedzy w praktyce.  Natomiast uczniowie zdolni rozwiną swoje umiejętności i wiedzę z wybranych przedmiotów.

PLAN ZAJĘĆ ZIELONOGÓRSKIEGO PROGRAMU WYRÓWNYWANIA SZANS EDUKACYJNYCH DZIECI I MŁODZIEŻY

W OKRESIE WRZESIEŃ – GRUDZIEŃ 2018

Przedmiot Prowadzący klasa Dzień Godzina Sala