Zielonogórski Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych

Zielonogórski program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży

w okresie od września  2017 do grudnia 2017 roku

Szkoła Podstawowa nr 15 im. 4 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego w Zielonej Górze

pełna nazwa szkoły / przedszkola (pieczęć)

1. Opis programu
Program zawiera ofertę zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego, matematyki i przyrody. Na zajęcia zakwalifikowano   przede wszystkim  uczniów  ze wskazaniem zajęć dydaktyczno – wyrównawczych w opinii PPP oraz uczniów mających problemy w opanowaniu wymagań  programowych. Zajęciami z tych przedmiotów  objęci zostaną uczniowie klas IV-VII. Program jest skierowany do uczniów nie osiągających sukcesów edukacyjnych z powodu niskiej normy intelektualnej oraz zaniedbań środowiskowych. Dla klas VII prowadzone będą zajęcia wyrównawcze z nowych przedmiotów takich jak chemia, biologia i fizyka.

Beneficjentami programu w dużej mierze są dzieci pochodzące z rodzin o niskim statusie materialnym, a także dzieci z niepełnych rodzin oraz rodzin, które są pod nadzorem kuratorów sądowych.

Program zawiera również zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów z matematyki, języka polskiego, biologii, chemii i fizyki. Zajęcia przeznaczone będą dla uczniów klas III-VII.

1. Cele programu
Program jest zgodny z założeniami podstawy  programowej. Daje możliwości równego dostępu  wszystkim  uczniom do edukacji.

Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty edukacyjnej dla uczniów klas IV – VII. Zgodnie z założeniami rządowego oraz Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży celami programu jest między innymi:

– zwiększenie liczby zajęć edukacyjnych;

– podniesienie efektywności kształcenia;

– wyrównanie szans edukacyjnych uczniów posiadających opinie o niedostosowaniu społecznym lub z problemami w opanowaniu podstawy programowej;

– wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z rodzin ubogich, niewydolnych wychowawczo                         oraz posiadających deficyty rozwojowe lub są zaniedbane środowiskowo. Program służy również rozwijaniu zainteresowań uczniów zdolnych.

Program realizował będzie zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, matematyki , języka   angielskiego, przyrody, biologii, chemii i fizyki,  umożliwiając uczniom wyrównywanie braków i uzupełnienie wiedzy w zakresie tych przedmiotów. Realizacja tego typu zajęć sprzyja podniesieniu jakości kształcenia. Każde dziecko uczęszczające na zajęcia będzie miało możliwość osiągnięcia sukcesów na miarę swoich indywidualnych możliwości.

1. Forma realizacji, w tym forma promocji Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży

Zajęcia w ramach programu są nieodpłatne i ponadprogramowe, mają charakter zajęć dydaktyczno – wyrównawczych oraz rozwijających wiedzę i zainteresowania.

Oferta i terminarz zajęć oraz informacje o celach Zielonogórskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży będzie umieszczona na stronie internetowej szkoły.                               O programie zostaną poinformowani rodzice na zebraniach klasowych.

Przewidywane rezultaty

Rezultatem zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki w kl .IV-VI oraz fizyki, biologii, chemii  w klasach VII. Przewidywanym rezultatem realizacji programu  będzie wzrost umiejętności kluczowych w zakresie czytania, pisania, rozumowania  i wykorzystywania wiedzy w praktyce.  Natomiast uczniowie zdolni rozwiną swoje umiejętności i wiedzę z wybranych przedmiotów.

PLAN ZAJĘĆ ZIELONOGÓRSKIEGO PROGRAMU WYRÓWNYWANIA SZANS EDUKACYJNYCH DZIECI I MŁODZIEŻY

W OKRESIE          WRZESIEŃ – GRUDZIEŃ 2017

Przedmiot Prowadzący klasa Dzień Godzina Sala