menu

Z półki Julki 30

Dziś specjalna książkowa dedykacja dla wszystkich dziewczyn. Przedstawiam więc książkę o… kobietach, tych znanych i mniej znanych, ale łączy je jedno: każda z nich pozostawiła jakiś ślad w historii Polski lub nawet świata.

Narratorką książki jest Anna Henryka Pustowójtówna, dla znajomych Henia. Była ona uczestniczką  powstania styczniowego. Ale również w gronie przyjaciół i kolegów spiskowała przeciwko zaborcy. Brała czynny udział w walkach, ramie w ramię z samym generałem Marianem Langiewiczem. Henia przedstawia nam w książce swoje „historyczne” koleżanki: Storradę czyli księżniczkę Świętosławę, króla Jadwigę Andegaweńską, pierwszą kobietę – chirurga, kilka poetek i malarek.

Wiecie, że pierwowzorem Agenta 007 czyli Jamesa Bonda również była kobieta? Dzięki tej książce dowiedziałam się o przyjaźni łączącej Marię Skłodowską – Curie i Alberta Einsteina.

Mnóstwo ciekawych opowieści o niezwykłych paniach… przecież my kobiety i dziewczyny nie wypadłyśmy sroce spod ogona!

Wasza Julka

Anna Dziewit – Meller. Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Książka dostępna w szkolnej bibliotece. Zapraszamy.

PS W szkolnej bibliotece jest już też druga część Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy