menu

Bezpieczna droga do szkoły, domu

We wrześniu w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wychowawcy przypomnieli o podstawowych zasadach ruchu drogowego, dzięki którym można uniknąć wielu groźnym, zagrażającym życiu sytuacjom. Uczniowie klas I-V obejrzeli przygotowaną prezentację medialną oraz wzięli udział w pogadance oraz quizie pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. Otrzymali też odblaski.

– Podczas planowania drogi do szkoły należy pamiętać o tym, że najkrótsza droga nie zawsze jest najlepsza. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak ilość przejść dla pieszych, rodzaj komunikacji świetlnej i ogólne natężenie ruchu. Czasem lepiej wybrać dłuższą, ale za to mniej ruchliwą drogę, przy której znajdują się nowoczesne sygnalizatory świetlne i dobrze oznakowane przejścia dla pieszych.

– Szczególną uwagę należy zwrócić w momencie przechodzenia przez jezdnię. To właśnie na pasach dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych. Kierowcy nie zawsze zachowują ostrożność i często nie zwalniają przed przejściem. Czasami w ogóle nie dostrzegają dzieci i nie zatrzymują się w porę. Co gorsza, dzieci w młodszym wieku szkolnym, nie spodziewając się niczego złego, ufnie wchodzą na pasy. Dlatego tak ważne jest zapamiętanie następujących zasad:

  1. Nigdy nie wolno przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle. Należy cierpliwie czekać, aż światło zmieni się na zielone.
  2. Przed przejściem na drugą stronę ulicy należy kilka razy spojrzeć w prawo i lewo.
  3. Nie wolno przechodzić przez jezdnię między zaparkowanymi samochodami.

– Coraz więcej uczniów dojeżdża do szkoły autobusem. Bardzo często stojąc na przystanku organizują sobie różne gry i zabawy, żeby skrócić czas oczekiwania na autobus. Pogrążeni w figlach, często przestają zwracać uwagę na bliskość ulicy. Dlatego należy pamiętać o następujących zasadach:

  1. Oczekując na autobus, nie wolno zbliżać się do ulicy.
  2. Nie wolno popychać się podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.
  3. Po wyjściu, należy poczekać aż autobus odjedzie i dopiero wtedy przejść przez jezdnię.
  4. Podczas jazdy autobusem należy spokojnie siedzieć na swoim miejscu.
  5. Zawsze należy przytrzymać się drążków i uchwytów.

– Do większego bezpieczeństwa w ruchu ulicznym może przyczynić się również odpowiedni tornister. Plecak w jaskrawych kolorach oraz z dużymi odblaskami zwiększa widoczność na drodze. Ważne jest przy tym by nie był za ciężki, a jego elementy odbijające światło spełniały przyjęte normy. Bezpieczne odblaski można rozpoznać po oznakowaniu charakterystycznym znakiem „CE”.