menu

Ćwiczenia na kręgosłup

Ból w dolnym odcinku kręgosłupa pojawia się w wyniku różnych przeciążeń. Aby złagodzić ból, oprócz unikania nadmiernego obciążania kręgosłupa w codziennym życiu, warto pamiętać o ćwiczeniach. Najskuteczniejszy jest umiarkowanie intensywny, codzienny trening.

Zdaniem fizjoterapeutów, najlepsze ćwiczenia na kręgosłup to pływanie, zwłaszcza na plecach i kraulem (angażuje prawie wszystkie mięśnie, jednocześnie odciążając kręgosłup), jazda na rowerze (ale tylko po równej powierzchni lub na rowerze stacjonarnym), marsze z kijami oraz pilates. Ruch powinien być systematyczny i umiarkowany. Przesadny trening prowadzi do przeciążeń i może zaszkodzić. Należy unikać skoków, długich biegów (najlepiej biegać po trawie) oraz podnoszenia ciężarów.

Na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele prezentują zestawy ćwiczeń, które można wykonywać w domu, aby w przyszłości uniknąć problemów z kręgosłupem.